انتخاب بستر مناسب ویپ جهت ارتباط بین دفتر مرکزی و شعب

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


بسیاری از سازمانهایی که دارای دفاتر و شعب زیادی هستند که دارای تلفن هایIP هستند باید تصمیم بگیرند که چه نوع بستر مناسب ویپ برای ارتباط آنها با سایت مرکزی شرکت استفاده شود.

دو راهکار اصلی استفاده از MPLS  و VPN  است. هر دو راهکارها مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب بهترین گزینه به نیازهای کسب و کار شما بستگی دارد.  سرعت، کیفیت خدمات (QoS)، امنیت و هزینه عوامل اصلی هستند که شما باید در هنگام تصمیم گیری در نظر بگیرید.

مزایا و معایب VPN

مزیت قابل توجه استفاده از VPN برای برقراری ارتباط هزینه کمتر آن است. اغلب موارد، یک شعبه می تواند از بستر اینترنتی موجود خود برای ارتباطات به دفتر مرکزی خود استفاده کند. معمولا اینترنت 10 مگابیت بر ثانیه هزینه بسیار کمتر از MPLS 10 مگابیت بر ثانیه را دارد.

ارائه دهندگان اینترنت بیشتری نسبت به ارائه دهندگان خدمات MPLS در سراسر ایران فعالیت دارند. انواع سرویس های ADSL  و سرویس های وایرلس نیز می توانند برای اتصال به شعبه استفاده شوند. این امر باعث میشود تا در مکان های مختلف به طور گسترده ای در دسترس باشید. همچنین VPN های IPsec و SSL اگر به طور صحیح پیکربندی شده  باشند بسیار مناسب هستند.

از جمله معایب اصلی استفاده از اینترنت و VPN عملکرد آن است. اینترنت تاخیر و نوسان بالاتری نسبت به MPLS  دارد.ارتباط شما به علت تغییر مسیر بین روترهای مختلف در سراسر اینترنت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این می تواند کیفیت صدا را کاهش دهد و در بسیاری موارد تماس را قطع کند.

علاوه بر این، گزینه های پیکربندی QoS باعث ایجاد محدودیت هایی می شود زیرا در مسیر اینترنت شما می توانید چند روتر داشته باشید و تنظیمات QoS آنها میتواند چالش های متعددی را ایجاد نماید. شما فقط می توانید QoS را ابتدای مسیر مدیریت می کنید و پیکربندی کنید. در نهایت، اینترنت بستری است که در بهترین حالت نیز ارائه دهنده های خدمات آن نمی توانند یک توافق نامه سطح سرویس (SLA) را ارائه نمایند که کیفیت لازم را جهت برقرار ارتباط مورد نیاز شما تضمین نماید

مزایا و معایب MPLS

یکی از مزایای MPLS این است که شما می توانید اطلاعات خود را به دسته های مختلف تفکیک نمایید، و هر یک می تواند اولویت خاص خود را داشته باشد و روتر شما آن را رعایت نماید. از آنجایی که ترافیک صوتی تقریبا همیشه بر ترافیک های دیگر اولویت دارد، این تنظیمات به عملکرد بهتر برای انتقال ترافیک صوتی و تماس ها منجر خواهد شد.

اکثر سازمان ها ترافیک خود را به گونه ای طبقه بندی می کنند که اولویت انتقال سرویس های صوتی و تصویری به ترتیب بیشتر باشد. این به خاطر ماهیت حساس ترافیک صوتی و تصویری درهنگام بالا بودن ترافیک شبکه است.

ارائه دهندگان خدمات MPLS  در بیشتر مواقع SLA برای سرویس خود را ارائه می دهند و می توانند زمانی که نیازهای شما را برآورده نمی کنند هزینه شما را بازپرداخت نمایند. همچنین شبکه های MPLS ساده تر می شوند، زیرا می توانند تنها یک شبکه روتینگ را خواهند داشت. یکی دیگر از مزایای داشتن تنها یک روتر واسط این است که می تواند به کاهش نوسان و تاخیر کمک کند. کیفیت صدای بسیار حساس به نوسان Ping  و  Jitter است و از آنجا که MPLS یک مسیر پیوسته تر را فراهم می کند، لازم نیست نگران تغییرات مکرر مسیریابی و تغییرات در اینترنت باشید.

ترافیک MPLS برچسب گذاری شده و از دیگر ترافیک ها در شبکه ارتباطی جدا شده است. این باعث می شود که MPLS یک بستر امن باشد. برای امنیت بیشتر، سازمانها می توانند اطلاعات خود را رمز گزاری نیز نمایند.

یکی از معایب مهم MPLS هزینه آن است، زیرا گرانتر از بیشتر سرویس های اینترنت موجود است و گاهی اوقات چهار تا پنج برابر هزینه اینترنت است و توجیه هزینه اضافی آن برای بسیاری از مدیران سخت خواهد بود.

مشکل دیگر MPLS این است که در همه نقاط در دسترس نیست. این می تواند برای به خصوص نقاط دور افتاده چالش اساسی در جهت دریافت این سرویس باشد.

انتخاب بستر مناسب ویپ جهت ارتباط بین دفتر مرکزی و شعب

تصمیم گیری و انتخاب بین MPLS و VPN

از آنجایی که بستر اینترنت می تواند در انقال پیام های صوتی مشکلات مختلفی را درارتباط با کیفیت ایجاد کند، برای ارتباط شعبی که کاربرانی دارند که انتظار بهترین کیفیت را برای برقراری ارتباط صوتی دارند، بهتر است از VPN  بر روی بستر اینترنت استفاده نکنید. برای این سایتها بهتر است که هزینه اضافی را پرداخت کنید و ارتباط را در یک شبکه MPLS با QoS نقطه به نقطه برقرار نمایید. تجربه ما در استفاده طولانی مدت از MPLS به همراه تنظیمات QoS برقراری ارتباطی کاملا پایدار و کیفیت صدایی بسیار بالا بود، اما این تجربه در شرایطی بود که مصرف متوسط پهنای باندآنها کمتر از 50 درصد بود.

اگر کاربران سایتها از نیازی به برقراری تماس به صورت منظم ندارند و کیفیت برای آنها زیاد مهم نیست، ممکن است استفاده از بستراینترنت با پهنای باند بالا جهت برقراری VPN صرفه بیشتری داشته باشد و هزینه های اضافی را کاهش دهد.تجربه ما از ارتباطات صوتی و تماس هایی  که از طریق اینترنت برقرار شده بود قابل تحمل بود و با وقفه های جزئی در طول روز همراه بود. اگر تصمیم به استفاده از VPN دارید، مهم است که به کاربران نهایی اطلاع دهید که در کیفیت صدا ممکن است اختلالاتی وجود داشته باشد

نکته اصلی قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا انتخاب  VPN بهتر است یا MPLS ، انجام تجزیه و تحلیل هزینه و سود است و اینکه اطمینان از اطلاعاتی است که کاربران نهایی شما در سایت ها برای تجزیه و تحلیل ارائه می کنند. در ابتدا می بایست از سطح انتظار کاربران نهایی اطلاع داشته باشیم و اهمیت این که کیفیت کافی را دریافت می کنیم را بدانیم. اگر کاربران از این بستر با مشتریان ارتباط برقرار می کنند، مهم است که ازکیفیت صدا اطمینان حاصل نمایید.

هنگام انجام تجزیه و تحلیل، مطمئن شوید که مدیران چه میزان کیفیتی را مد نظر دارند. امتیاز کم در نیاز به کیفیت صدا ممکن است استفاده از VPN اینترنتی را تشویق کند و امتیاز بالا باید استفاده از MPLS را در اولویت قرار دهد.

انتخاب بستر مناسب ویپ جهت ارتباط بین دفتر مرکزی و شعب

همچنین، بررسی تجربیات دیگر سازمان ها در کیفیت استفاده از هر کدام از این بسترها و هزینه های آن می تواند در تصمیم گیری نهایی به شما کمک نماید.نظرسنجی از همه کاربرانی در این فرآیند شرکت می کنند، به شما کمک می کند تا تصمیم درستی را بگیرید.

منبع: وبلاگ رسیس


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها