استاندارد 802.11 چیست

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما


هر استاندارد جدید Wi-Fi که معرفی شده پیشرفت قابل توجهی را در عملکرد ارائه کرده است  و جدیدترین 802.11 ، که حداکثر میزان قابل توجه 1.3 گیگابیت در ثانیه را البته به صورت تئوری ارائه می دهد. متاسفانه این دستاورد ها به اندازه کافی برای تقاضای موجود کافی نبود، و این باعث شد که نارضایتی های فراوانی به وجود آید.

موسسه   IEEEبا استفاده از یک استاندارد جدید به نام 802.11 ax یا  High Efficiency Wireless ، باعث افزایش عملکرد متوسط برای هر کاربر می شود.

802.11ax به طور خاص برای محیط های با تراکم بالا مانند ایستگاه های قطار، استادیوم ها و فرودگاه ها طراحی شده است. همچنین در توسعه اینترنت اشیا (IoT)، در خانه ها ، در ساختمان های آپارتمانی و دفاتری که از برنامه هایی استفاده میکنند که نیاز به پهنای باند دارند ، مفید خواهد بود.

 استاندارد 802.11 چیست
802.11ax در تلاش برای حل چه مشکلی است؟

یکی از مشکلات اساسی با Wi-Fi این است که پهنای باند بین کاربران به اشتراک گذاشته می شود، فرستنده ها می توانند در مناطق تحت پوشش خود تداخل داشته باشند، به خصوص در فضاهای بزرگ که کاربران نهایی نیاز دارند بین نقاط دسترسی حرکت کنند.

راه حل جاری، بر اساس تکنولوژی سالهای دور شبکه های کابلی و Ethernet به نام Access Carrier Sense Multiple Access With Avoidance Collision (CSMA / CA)، کاربران قبل از ارسال نیاز به شنیدن یک سیگنال قوی و کافی را دارند. در صورت تداخل، تراکم یا برخورد، کاربر مدتی منتظر مانده و پس از اطمینان از آزاد بودن سیگنال شروع به ارسال و دریافت می کند.

خبر خوب این است که 802.11ax وعده بهبود عملکرد و پوشش گسترده را داده و در این تکنولوژی میزان مصرف باطری کمتر است.همچنین می تواند میزان پهنای باند را تا سرعت 3.5 Gbps افزایش دهد که با تکنولوژی جدید که از دنیای LTE تلفن همراه قرض گرفته شده است، می تواند چهار کانال ارسال را به طور همزمان برای رسیدن به پهنای باند 14 گیگابیت در ثانیه به کار گیرد.

چگونه 802.11ax کار می کند؟

استاندارد 802.11ax چندین تکنیک قدیمی شبکه بیسیم را به همراه دارد و آنها را به گونه ای ترکیب می کند که پیشرفت قابل توجهی نسبت به استانداردهای قبلی داشته باشد، اما سازگاری با استاندارد های قدیمی تر از جمله 802.11ac و 802.11n  را حفظ می کند.

802.11ax به دلیل افزایش مدولاسیون QAM، باعث افزایش تقریبا 40 درصد در عملکرد خالص می شود، که این امکان را فراهم می کند که داده های بیشتری بر روی هر بسته ارسال شوند. به عنوان مثال، 802.11ax کانال های گسترده تر ایجاد می کند و این کانال ها را به زیر کانال های باریک تقسیم می کند. این تعداد کل کانال های موجود را افزایش می دهد و برای رسیدن به کاربر نهایی و یافتن باند آزاد به فرستنده ها آسان تر می شود.

دراستانداردهای اولیه   Wi-Fi هنگامی که کاربر نهایی برای دریافت اطلاعات از فرستنده ها اقدام میکنند ، فقط یک بار در یک زمان برای هر نقطه دسترسی امکان پذیر است. نسخه 802.11ac از Multi-User، Multi-Input، Multiple Output (MU-MIMO) استفاده کرد که به نقاط دسترسی اجازه می دهد تا به طور همزمان از طریق چهار جریان ارسال کنند. 802.11ax اجازه می دهد تا با استفاده از هشت جریان همزمان و استفاده از تکنولوژی beammoding  به پهنای باند بالاتر و مطمئن تری دست یافت.

مهمتر از همه، 802.11ax  ، از طریق MU-MIMO با تکنولوژی ایستگاه تلفن همراه LTE به نام Accessed Frequency و piggybacks  و نیز  Division Multiple Access (OFDMA) این اجازه می دهد تا هر جریان MU-MIMO در چهار جریان اضافی تقسیم شود، و چهار بار پهنای باند موثر برای هر کاربر افزایش می یابد.

استاندارد 802.11 چیست

چگونه 802.11ax متفاوت از 802.11ac است؟

802.11ac تنها در محدوده 5Ghz عمل می کند، در حالی که 802.11ax در هر دو محدوده 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز عمل می کند. چیپ ست های اولیه،در مجموع 12 کانال، هشت در 5Ghz و چهار در 2.4 Ghz را پشتیبانی می کند.

با 802.11ac، ارتباط MU-MIMO محدود به ارتباط یک فرستنده و دریافت کننده در هر لحظه از ارتباط جهت ارسال و دریافت می باشد.در حالی که استاندارد ax ارتباط را به صورت کامل دوبلکس را ایجاد می کند به طوری که با MU-MIMO Downlink یک فرستنده می تواند اطلاعات را همزمان به چند گیرنده انتقال دهد و با MU-MIMO uplink می تواند یک گیرنده از فرستنده های مختلف به صورت همزمان دریافت کند.

منبع: وبلاگ رسیس


ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها